>>76886133Oh my goodness grrrracious.
>>76886133GingerWait a minute...
>>76886133Her farts probably sound like *pppweeeeettttt*
>>76886133People who take pictures like that should get their shit kicked in
>>76886133there's a chick at my work who has this exact build and it drives me nuts.you may post calling her fat or whatever but when you see a woman built like this irl you'll understand the appeal.and about $30
>>76886516Imagine the cabbage and egg hot gusts.
>>76886133I spend about $460 a month on groceries, but I think I can reduce that to $400 because I now shop twice a week and am a little less wasteful. However, I still only buy meat that is on sale.
Brvtal. Ayone who believes in a benevolent god will have to explain this.
>>76886519The natural result of dressing like a whore for male attention is getting it.Don't go outside in clothes you don't want to be photographed in.
>>76886133Counting dish soap, detergent, toothpaste, and everything else, about $1000 a month between my wife and I. Mostly steak, eggs, shrimp, bratwurst, veggies, beans, rice, and fruit smoothies at the beginning of the week, but toward the end of the week those things are either gone or expired and we're on oats with whey, cereal, oven pizza, air fried beer batter fish, and mac and cheese with sliced lunch meat. We splurge on good groceries because good food is more important than luxuries or entertainment.
>>76888135I live on a literal island where nearly 100% of food is imported internationally and even I don't spend that kind of money on groceries. I'm very confident you could spend less without any drop in quality.
$400-600 a month between me my wife and kidsShop at aldi btw you’ll save tons of money
>>76888135>Counting dish soap, detergent, toothpasteThese things don't cost much wtf
>>76886133Probably $400 between me and my GF when we aren't really budgeting.I cook all of our meals though and sometimes feel like budgeting, so I'll cook a few cheap staples:>rice and beans + proteinI have costco sized bags of rice (a few varieties) and beans (black and pinto), they were super goddamn cheap, last a year + even if eaten regularly. Tons of variations; red rice to plain sticky rice to all kinds of different recipes. Ton of variations aside from generic "rice and beans". Also soups and chilis. When everything on sale, I'l make a huge batch of black bean chili (usually with ground turkey) and freeze a lot of it.When I'm doing fasts and budgeting I can get it down to $100-200 a month.10 years ago, I would post recipes on here that were $2/meal. Not really feasible anymore, I miss those times.
>>76888093Nothing a paper bag or hitting it from behind can't fix.
>>76888162They were a few short examples of non-food items, hence the "and everything else" which came after those items. Others include batteries, light bulbs, sponges, steel wool, swiffer brushes, trash bags, pinesol, bleach, windex, shampoo, body wash, deodorant, floss, mouth wash, razors, shaving cream, and whatever random product my girlfriend is convinced will make her happy. All together these things are not insubstantial enough to ignore when tallying a grocery bill. Learn to adult, kiddo.
>>76888093Just a bad angle, she looks fine
>>76888148I suppose it's not always that much. That's how much I budget for anyway, but it's often less.
>costco rotis chicken approx 140g protein and some 1000 calories>5 bucks times 30150 bucks for chicken. Another 150 for greens and occasional shakes etc
>>76888211>anon buys 30 rotisserie chickens a week
>>76886133Family of 4, between 500-700 bucks usually. Nearly all of it is whole foods with the exception of a few snack foods for the kids.
>>76886133Around $500 a month, just for myself. Up to a couple or three hundred more for ingredients depending on how much and what I bake during a month. Some ingredients are pricey, like whole vanilla beans. I don't even eat what I bake, I give it away to friends, family or neighbors. I just really like baking.
How do you all Americans spend this much? I thought you had it better, with food always available in big sizes.t. europoor
>>76888423It's gotten ridiculous the last few years
>>76888372you're a feeder.
>>76888423You're converting to Euros or some other currency in your head. Conversion like that misrepresents the value of a dollar because banks want them as a reserve currency. They aren't worth that much here and we aren't as rich as you think.
>>76886133Gotta be over 500 dollars, probably closer to 6 and I never buy pre-made shit, just meat veg and dairy. Of course, I have become very anti-semitic.
>>76886552>and about $30per month? tf you eatin?
>>76888432Nah, I spread my baked goods around so no one gets fat because of me. I never give an entire batch of something to just one or two people. Well, no fatter than they already are. Some of them are pretty fit, some of them are...not.
>>76888471I eat about 1.5 pounds of meat, 4 eggs, 2 potatoes or a half cup of rice, 1/4 gallon of milk, 2 tbsp of butter, 1/4 cup of yogurt, a handful of nuts, half a small pack of berries, and assorted vegetables a day and somehow it all comes out to 140 bucks per trip, per week.We're boned.
>>76886133400 when I eat from home. I eat only meat.
>>76886160Based M__ poster
400.00
>>76888423european food prices are fucked as well, the fuck are you even talking aboutunless you eat like an absolute autistic poorfag (rice, chicken, sauerkraut), you're going to spend 1/4 or more of your salary on foodinflation has been driving food prices up like crazy these past few years
>>76889888>spend 1/4 or more of your salary on foodyou need to work on your impulsive spending habits bubba
>unemployed>poor>canadianI average $1 /100g for all my groceries. It isn't good living, but I get my protein. I stack deals, I have very little fun or variety$26.35 for 3kg of frozen chicken breasts10 pound (4.54 kg) of carrots for $60% fat, plain Greek Yogurt $0.77 - $1.05 / 100gbeans for further cost reductions, rinse and microwavecucumbers, broccoli (when on sale)tomatoes, cottage cheese when I am feeling like I am rich and living it upWestern Family - Homestyle Chicken Broccoli & Spinach Lasagna when on sale and I can't take it anymore. Macros aren't horrible on sale it is 0.88/ 100gEggs from the meninites, highly recommend. Their large egg 1.1 times more than all the grocery chains. I have weight them. With the other shit (soap, freezer bags, coffee, trash bags, ect). $150 a week.
>>76886133I spend anywhere from 70-90 a week
>>76888372What do you constantly use whole vanilla beans for?I just have some extract going, afterwards dry them out again and toss them in sugar for vanilla sugar.
>>76886133If it was just me I'm convinced $400 would get me through the month but my gf manages to spend 1k on food. She's overweight and a snackaholic.US of A
>>76889888this, rent + food is literally 3/4th of my paycheck lol